Międzynarodowy dzień akupunktury

Witam Czytelników mojego bloga po ponad trzymiesięcznej przerwie.

Dzisiaj kilka słów o akupunkturze, a jest ku temu szczególna okazja. Dzień 15 listopada obchodzony jest jako międzynarodowy dzień akupunktury. W tym roku w Paryżu w siedzibie UNESCO, pod patronatem WFAS (World Federation of Acupuncture and Moxibustion Societies) oraz WADO (World Acupuncture Day Organization), odbędzie się największa europejska uroczystość (konferencja), w której może wziąć udział każdy zainteresowany.

A jaka jest historia akupunktury w Europie. Pierwszymi propagatorami medycyny chińskiej w Europie byli mnisi kościoła katolickiego. W roku 1643 stolica apostolska wysłała do Chin ojca Michała Piotra Boyma – polskiego jezuitę z Krakowa. Ojciec Boym pochodził ze znanej rodziny lekarskiej ze Lwowa. Mówił i pisał po chińsku, a ze względu na to, że cieszył się dużym zaufaniem na dworze cesarskim, miał dostęp do licznych zasobów biblioteki cesarskiej. Wiemy, że Boym ze swoich podróży do Chin przywiózł do Włoch wiele książek, w tym m.in. “Mai Jing” Wang Shuhe (III wiek n.e.). Niestety mało się mówi o tym, że to Polak w osobie ojca Boyma miał tak duży wkład w poznawanie akupunktury oraz medycyny chińskiej w Europie.

Ogólnie przyjmuje się, że akupunktura może być przydatna jako leczenie uzupełniające lub akceptowalna alternatywa. Zabiegi akupunktury warto połączyć z kompleksowym programem leczenia uzależnień, zastosować w trakcie rehabilitacji po udarze, czy też skorzystać z jej dobroczynnego wpływu przy bólach głowy, bólach menstruacyjnych, łokciu tenisisty, fibromialgii, chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólach pleców, zespole cieśni nadgarstka, astmie.

Mechanizm działania akupunktury.
Przeprowadzonych zostało szereg badań nad właściwościami fizycznymi i histologicznymi punktów akupunkturowych. Punkt akupunkturowy na ciele ma mniejszą oporność elektryczną niż skóra obok niego. Ponadto w miejscu, gdzie znajduje się punkt akupunkturowy występuje podwyższona temperatura, a on sam jest półprzewodnikiem ze zdolnością do regeneracji, ma większą przepuszczalność dla koherentnego światła lasera i posiada o wiele więcej zakończeń nerwowych.

Nakłucie punktu akupunkturowego do krwi uwalnia między innymi endorfiny, oksytocynę, ACTH, cholecystokininę, wpływa na autonomiczny układ nerwowy i na zmienność rytmu zatokowego, a także na tkankę łączną.

Przed nami pewnie jeszcze nie jedna niespodzianka związana z wpływem akupunktury na dobrostan człowieka.

Korzystny wpływ akupunktury bardzo dobrze widać u dzieci, które szybko reagują i w związku z tym proces dochodzenia u nich do równowagi jest dużo sprawniejszy niż u dorosłych.

Myślę, że czasami warto zaufać kilkuwiekowej tradycji i poddać się akupunkturze, która mimo postępowi nauki, nic nie straciła na swoim znaczeniu i skuteczności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+