Jelita oczami akupunkturzysty

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku i okres podsumowań. Przeglądając prasę oraz materiały z różnych konferencji poświęconych zdrowiu i medycynie alternatywnej dostrzegam, że ich tegorocznym tematem przewodnim był szeroko pojęty układ pokarmowy, a w szczególności temat jelit.

Jestem osobą, która stara się nie ulegać modzie, a ta z reguły ma swojego ulubieńca w postaci np. diety, jakichś suplementów, super witamin – aktualnie jest to witamina C (a swoją drogą ciekawe, kiedy pokażą się badania o jej przedawkowaniach i działaniach ubocznych) itp. Natomiast zagadnienia związane z jelitami są bardziej skomplikowane i w tej kwestii przed nami pewnie jeszcze nie jedna niespodzianka, chociażby w związku z poznaniem nowych bakterii, znaczeniem tych bakterii itd.
W niniejszym wpisie nie chcę tłumaczyć, jak ważna jest flora jelitowa i odżywianie, ponieważ te informacje są ogólnodostępne i wszechobecne. Chciałbym natomiast skupić się na tym, jak do zagadnienia jelit podchodzi akupunkturzysta.

Zacznę od opisu obiegu czynnościowego jelita grubego, mimo że fizjologicznie najpierw występuje jelito cienkie.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej kolejność obiegów opiera się na przepływie energii w organizmie. Akupunkturzysta nie ma więc na myśli jelita grubego (J.G.) w aspekcie fizjologicznym, tylko cały obieg energetyczny powiązany również z tym narządem.

Patrząc na zegar obiegu energii (informacje na ten temat znajdziesz w jednym z poprzednich artykułów) maksimum energetyczne przypada między godziną 5 a 7 rano. J.G. przynależy do elementu metalu (jesień), natomiast głęboka energia obiegu czynnościowego jelita grubego to wiosna, która rozprowadza energię po organizmie. Następuje kontynuacja przepływu energii z zewnątrz oraz płynów do środka ciała. Energia skierowana jest w dół i do środka, a to powoduje, że dużo punktów akupunkturowych na tym obiegu przeciwwskazane są w trakcie ciąży.
J.G. odpowiedzialne jest za przyjmowanie, przekazywanie i transportowanie pokarmu oraz płynów. Następnie odpowiedzialne jest za wchłanianie zwrotne płynów i formowanie stolca.

Poniżej kilka syndromów chorobowych (może któryś z nich rozpoznasz u siebie), mogących świadczyć o osłabieniu tego obiegu:

 • ból brzucha, biegunka, krew w stolcu, hemoroidy, pragnienie bez ochoty picia, suchość ust, nieprzyjemny oddech, niewielka ilość ciemnego moczu – objawy wilgoci i gorąca jelit,
 • suche stolce, które trudno wydalić, suchy kaszel, sucha skóra, suchość w ustach – objawy suchości jelit,
 • luźne stolce, zimne kończyny, jasny mocz – objawy zimna w jelitach.

Chińczycy zauważyli również, że uporczywe zaparcia występują u osób, które noszą w sobie urazy psychiczne lub nie mogą wybaczyć, u osób przesadnie dbających o przyszłość lub skąpych. Wszelkie te dolegliwości można leczyć za pomocą akupunktury.

Jednym z bardzo znanych punktów na obiegu czynnościowym jelita grubego jest punkt J.G. 4. Jednak jego działanie, jak również innych punktów na tym obiegu, paradoksalnie nie ma zbyt dużego wpływu na jelita. I to jest bardzo fascynujące. Przez wieki były poznawane różne punkty akupunkturowe i okazało się, że nakłuwanie punktów położonych na danym obiegu czynnościowym powoduje, zmianę energetyki również innych narządów. Świadczy to o tym, jak istotne jest podejście całościowe, a nie wybiórcze. I właśnie taka jest akupunktura i fitoterapia.

Dobrym przykładem ww. działania jest właśnie punkt Jelito Grube 4 zwany “Dolina spotkania”:

 • jeden z ważniejszych punktów do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych (kichanie, zatkany nos, przeziębienie z gorączką),
 • reguluje otwieranie i zamykanie powierzchni ciała, tj. nadmierne pocenie lub brak pocenia,
 • leczy:
  –   schorzenia w obrębie twarzy, ust, głowy, np. porażenie nerwu twarzowego, bóle jednostronne głowy, bóle w okolicy czołowej lub skroniowej, zaczerwienienie oczu,
  –   bóle brzucha, biegunki, zaparcia,
  –   ogólne wyczerpanie, osłabienie mięśni.

Punkt znajduje się po stronie promieniowej, pośrodku drugiej kości śródręcza (zdjęcie).

Dotykając tego miejsca możesz odczuć ból. Wiem, że nakłucie we własnym zakresie może sprawiać trudność, dlatego możesz użyć cygara moksowego. Jak to zrobić? Należy nagrzewać ten punkt do odczucia ciepła i powtórzyć tę czynność minimum trzy razy.

Teraz pokrótce opis obiegu czynnościowego Jelita Cienkiego. Jest on tym obiegiem, który kontroluje przyjmowanie i przekształcanie. Rozdziela czyste od mętnego i dotyczy to nie tylko pokarmów, ale również sfery psychoemocjonalnej wspomagając Serce w uwalnianiu nagromadzonych emocji. Smutek osłabia energetycznie ten obieg powodując zaburzenia jasności umysłu. Jego maksimum energetyczne przypada na godzinę 13-15.

Jelito cienkie harmonizuje wątrobę i płuca, i co ważne, jest kluczowe dla wspierania nerek. Dystrybuuje ciepło po organizmie, a jego zadaniem jest termoregulacja i odżywianie organizmu.

Patologie związane z obiegiem czynnościowym jelita cienkiego:

 • gorąco jelita cienkiego – niepokój, dyskomfort i uczucie gorąca, pragnienie, owrzodzenie języka, ciemny mocz,
 • zastój w jelicie cienkim – ból brzucha, który może promieniować do pleców, wzdęcia,
 • niedobór w jelicie cienkim – ból brzucha (masaż lub ucisk przynosi ulgę), luźne stolce, obfita mikcja.

Punktów akupunkturowych na obiegu czynnościowym jelita cienkiego jest dziewiętnaście. Jako przykład jednego z punktów o dużej wartości terapeutycznej chciałbym wskazać punkt J.C. 3 zwany “Strumieniem Kontrolowanego Ruchu”:

 • nakłuwanie tego punktu stosowane jest przy chorobach gorączkowych górnych dróg oddechowych,
 • wpływa korzystnie na stawy i ścięgna, na staw barkowy, szyję, palce,
 • wpływa korzystnie na kręgosłup i plecy,
 • leczy nocne pocenie.

Punkt znajduje się w zagłębieniu za główką piątej kości śródręcza (zdjęcie). Nagrzewanie tego punktu cygarem moksowym możemy wykonywać o każdej porze. Natomiast dodatkowo dla wzmocnienia jego działania terapeutycznego można zastosować nagrzewanie zgodnie z zegarem obiegu energii, tj. między godziną 13 a 15.

Akupunkturzyści zmagają się z chorobami pacjentów od wieków, a to pomogło przez ten czas na zdobycie wielu doświadczeń i w wyniku podejmowanych prób uleczania, wybrać zestawy punktów bardzo pomocnych w tych dolegliwościach.

 

Jeśli w swojej diecie wykorzystujesz zioła, to poniżej propozycje dla Ciebie.

W przypadku nawracających infekcji, tzw. nieszczelnych jelit oraz zaburzonej flory jelitowej, możesz zastosować następującą mieszankę: traganek – dwie części, lukrecja – jedna część, jeżówka – 1 część, gorzknik – 1 część, goryczka – 1 część, rzepik – 1 część, kozieradka – 1 część, imbir suszony – 0,5 części. Wszystko należy wymieszać i gotować 5 minut. Wypić najlepiej na czczo.

Prosta skuteczna mieszanka na stany zapalne jelit (dobra dla dzieci): łyżeczka liści mięty pieprzowej i łyżeczka koszyczków rumianku. Zaparzać 5 minut i po przestudzeniu, do ciepłego napoju dodajemy łyżeczkę miodu.

Powyższym wpisem chciałem zachęcić do zgłębiania informacji na temat jelit w aspekcie akupunktury. Po więcej informacji odsyłam do artykułu http://wspolnamedycyna.pl/doc/bartosz-chmielnicki.pdf. Na konferencji „Wspólna medycyna”, Bartosz Chmielnicki wygłosił ciekawy wykład na temat choroby zapalnej jelit i skuteczności akupunktury.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+